• Czy pompa ciepła może współpracować z piecami gazowymi?

  Może i jest to dosyć często stosowane połączenie. Oczywiście pompa ciepła nie musi współpracować z kotłem, może być samodzielnie działającym urządzeniem grzewczym – wystarczy, że kupisz taką, która ma właściwą moc grzewczą. Tyle tylko, że wtedy musisz za nią odpowiednio dużo zapłacić i w rezultacie taka inwestycja nie zawsze się opłaci. Dołączenie powietrznej pompy ciepła przygotowującej jedynie c.w.u. do kotła zasilającego instalację c.o. ma sens, gdy jest on na stosunkowo tanie paliwo (gaz ziemny, węgiel, drewno). W innym przypadku opłaca się zainwestować w pompę, która całkowicie zastąpi kocioł (na olej, gaz płynny) albo grzejniki elektryczne.

 • W jaki sposób zniwelować produkcję C.W.U z kolektorów słonecznych podczas nieobecności w domu?

  Najlepiej jednak nie dopuszczać do aż tak znacznego wzrostu temperatury w kolektorze. Dlatego sterowniki w instalacjach mają przewidzianą funkcję chłodzenia. Woda jest w ciągu dnia podgrzewana w zbiorniku c.w.u. ale nocą pompy obiegowe nadal pracują. W efekcie kolektor w tym czasie nie dostarcza ciepła, lecz je odbiera ze zbiornika z wodą i rozprasza do otoczenia (kolektor działa jako radiator).

 • Instalacja solarna - naczynie wzbiorcze

  Instalacja solarna wyposażona jest w naczynie wzbiorcze – typu zamkniętego, tzw. przeponowe, oraz w zawór bezpieczeństwa. Naczynie wzbiorcze przejmuje wzrost ciśnienia wywołany między innymi wzrostem objętości cieczy, gdy wzrasta jej temperatura. Częstym błędem jest jednak zamontowanie naczynia o zbyt małej pojemności. Dobiera je się bowiem nieco inaczej niż naczynia wzbiorcze w instalacjach kotłowych, uwzględniając to, że płyn solarny może zacząć wrzeć. Z tego względu uwzględnia się dodatkowy, tzw. współczynnik ciśnieniowy. W prawidłowo wykonanej instalacji, nawet jeśli płyn w kolektorze zacznie wrzeć, to wzrost objętości przejmie naczynie i zawór bezpieczeństwa nie będzie musiał się otworzyć.

 • Czy turbiny wiatrowe mają specjalne oznaczenia w celu ochrony ptactwa?

  W celu ochrony ptactwa nie. Mają oznaczenia wynikające z prawa lotniczego (oświetlenie nocne) jako dominanty terenowe

 • Czy częstotliwość w świetlówkach kompaktowych ma negatywny wpływ na wzrok człowieka?

  Migotanie świetlówek kompaktowych może nie być widoczne dla oka, jednak ma na nie wpływ, po dłuższym czasie, gdy oczy wystawione są na tego rodzaju oświetlenie wzrok zaczyna się męczyć.

 • Czy w lampach ulicznych LED stosowane są soczewki (szkła powiększające)?

  Nie w każdych oprawach jest to stosowane, jednak w wielu przypadkach, szczególnie przy oprawach ulicznych są stosowane soczewki, które rozpraszają i nadają odpowiednie parametry świetlne dla tych opraw.

 • Jak głęboko wkopujemy wymiennik w płytowym gruntowym wymienniku ciepła?

  W zależności od gruntu głębokość ta waha się od 1,3 do 2,5m Wszystko to zależy od materiału z jakiego jest grunt. W przypadku gruntów piaszczystych dla takiego samego efektu trzeba zakopać wymiennik głębiej niż dla gleb o bardziej zwartej strukturze.

 • Czy można zamontować kolektor na ścianie ocieplonej wełną mineralną lub styropianem?

  Tak, można tylko wato wtedy zastosować odpowiedni system montażu, który zapewni zagnieżdżenie mocowań w murze ściany, a nie tylko w izolacji, stosowane są w tym celu specjalne tuleje dystansowe.

 • Jaki materiał służy najlepiej jako izolacja dachu?

  Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Dużo zależy od konstrukcji i sposobu wykonania dachu.
  Najczęściej do ocieplania dachu wykorzystuje się wełnę mineralną skalną lub szklaną. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości i sposobu ułożenia warstwy izolacyjnej. Zbyt gruba warstwa izolacyjna będzie zbyt kosztowna, natomiast źle, niedokładnie ułożona warstwa izolacyjna sprawi, że będą powstawać tzw. mostki cieplne, przez które tracić będziemy ciepło. Najlepiej jest położyć dwie warstwy izolacyjne w taki sposób, aby zakryć miejsca styku poszczególnych kawałków izolacji, a także zakryć krokwie, przy których mogą powstać mostki cieplne.
  Link do artykułu

 • Czy włókna konopi możemy stosować jako materiał budowlany?

  Istnieje materiał budowlany, który nosi handlową nazwę „Hemcrete”, jest to mieszaninak makuchów konopnych i wapna. Jego waga wynosi około 1/7 wagi cementu. Wytrzymałość na ściskanie tego materiału wynosi 1MPa co wynosi 1/20 wytrzymałości cementu. Z tego względu nie wykorzystuje się tego materiału jako materiału konstrukcyjnego. Wykorzystuje się go jako wypełnienie drewnianego szkieletu budynku o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.
  Link do źródła

 • Co opłaca się bardziej – sprzedaż prądu do sieci po stawkach referencyjnych czy dofinansowanie instalacji z prosumenta? (okres zwrotu)

  Okresy zwrotu tych inwestycji różnia się znacznie. Genealnie można pomyśleć o wybraniu jednej z dwóch dróg. Po pierwsze rozwiązanie finansowania oparte na dotacji w postaci kredytu i programu „Prosument”. Okres zwrotu tej inwestycji jest liczony na ponad 20 lat, przy trwałości instalacji liczonej na ok 20. Inwestycja raczej na siebie nie zarobi (może nawet nie dotrwać to momentu amortyzacji).
  Drugim rozwiązaniem jest wybranie opcji FiT czyli sprzedaży nadwyżek energii po cenie gwarantowanej 75gr dla instalacji do 3kW i 65gr dla instalcji do 10kW. Tutaj okres zwrotu liczy się w przedziale 9-14 lat. Jednak ilość instalacji podłączonych do sieci, które będą wspierane FiT-ami jest ograniczona do 300 MW. Prognozy zapowiadają, że wolumen ten zostanie wypełniony jeszcze w 2016 roku.
  Źródło: http://www.net-metering.pl/

 • Mikroturbiny – opłacalność w Polsce.

  Orientacyjne ceny przydomowych elektrowni wiatrowych: 100 W - poniżej 1000 zł, 500 W - ok. 4000 zł, 1000 W - ok. 6000 zł, 2-5 kW-ponad 10 000 zł, 15 kW-ok. 65 000 zł. Instalując przydomową elektrownię wiatrową należy pamiętać, że im mniejsza moc elektrowni, tym dłuższy czaszwrotu poniesionych kosztów.Przykładowo zestaw kompletny na 2 kW do ogrzewania wody/wspomagania co. - turbina + śmigła + maskownica + grzałka + sterowanie + czujnik temp. + maszt 6 m + podstawa + mocowanie to koszt ok. 11 000 zł (bez kosztów montażu i dotacji).Odpowiednio dobrana i usytuowana elektrownia wiatrowa, może wytworzyć rocznie taką ilość energii elektrycznej, jaka odpowiada od 10 do 20% iloczynu mocy nominalnej instalowanej turbiny oraz liczby godzin w ciągu roku (24 h x 365 dni). W domu jednorodzinnym o pow. użytkowej 150-180 m2 i rocznym zapotrzebowaniu ok. 5000 kWh, można przyjąć elektrownię wiatrową o mocy ~6 kW. Jednak jeśli potrzebujemy zabezpieczyć podstawowe potrzeby, jak np. c.w.u lub ew. wspomóc co., wystarczy generator o mocy 1 -2 kW.

 • Dobieranie OZE do domu (różne źródła, szczególnie fotowoltaika), koszt, opłacalność, sprawność (w okresie jesienno-zimowym)

  Jest to bardzo ogólnie postawione pytanie. Każdy przypadek jest indywidualny i zależy od dużej ilości czynników. Przede wszystkim najważniejszym elementem jest dokładne zmierzenie zapotrzebowania na energię na danym obiekcie. W przypadku najpopularniejszej w ostatnim czasie instalacji fotowoltaicznej koszt 1 kWp wynosi ok 6-8 tys. zł. W zależności od technologii i konstrukcji na jakiej ma być zainstalowana (rodzaj dachu, podłoża, konstrukcji nośnej) oraz wykorzystywanych urządzeń. Ponadto różne technologie oze nadają się do innych zastosowań. Przykładowo domowe kotły na biomasę nie nadają się w do wytwarzania energii elektrycznej. Podstawową zasadą jest najpierw określenie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię, określenie posiadanych zasobów (nasłonecznienie, średnie prędkości wiatrów, dostępność do biomasy itp.). Dopiero na tej podstawie można określić opłacalność inwestycji.

 • Jak przeliczyć moc nominalną LED na moc żarówki?

  Lampki zbudowane z diod LED charakteryzują się innymi parametrami niż zwykłe żarówki. Moc określa tylko ich zużycie energii elektrycznej. To co nazywane jest potocznie mocą świecenia diody LED, określane jest jako strumień świetlny podawany w lumenach [lm]
  Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, [lm] nie są przeliczane na typowe jednostki mocy [W].
  Poza tym wartość [lm] diody nie ma odzwierciedlenia w wartości [lm] zwykłej żarówki.
  Najbardziej miarodajne są pomiary w jednostkach zwanych luxami [lux]. Ale nie są one stosowane ze względu na rozbieżności kątowe między poszczególnymi typami oświetlenia. Jednak po wykonaniu pomiarów [lm] i [lux] oraz po zmierzeniu poboru prądu można mieć naprawdę bardzo dokładne porównanie źródeł LED ze zwykłymi żarówkami.
  Można przyjąć, że 1W dioda daje porcję światła = 10W. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, bo przecież np. lampka biała ciepła 1W da nam 10W mocy, a biała zimna 12W. Tak więc moc jest również zależna w pewien sposób od koloru, kąta świecenia, rodzaju diody. Nie należy jednak tylko kierować się wartością strumienia świetlnego - np. lampka niebieska ma 11 lm, a jej użyteczna jasność niczym nie ustępuje lampce koloru białego ciepłego czyli 10W! Dlatego proponuję przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż 1W mocy diody to 10W zwykłej żarówki.

 • Dlaczego nie działa tak długo jak podają producenci?

  To zależy od producenta. Mało znani i tani producenci raczej nie będą mieli w asortymencie dobrych urządzeń. Warto poszukać sprzętu, ze średniej półki. Zazwyczaj o dobrych parametrach świetlnych i przystępnej cenie. Warto również upewnić się, że producent daje gwarancję na swoje produkty, dizęki czemu w razie awarii będzie można wymienić uszkodzone LEDy na nowe.

 • Charakterystyka oświetlenia LED, po jakim czasie się zwraca?

  Zwrot z inwestycji w oświetlenie LED zależy od kilku czynników. Po pierwsze, jakiego źródła światła używaliśmy wcześniej. Przerzucając się z żarówek tradycyjnych na diody LED oszczędności będą znaczne, inwestycja powinna zwrócić się poniżej roku. Natomiast kiedy wstawiamy LED-y w miejsce świetlówek energooszczędnych ta inwestycja zwraca się średnio dwa razy dłużej. Istotne jest również jak często i jak długo używamy konkretnego punktu świetlnego. Nie opłaca się specjalnie zmieniać technologi w pomieszczeniach, gdzie światło świeci się sporadycznie.

 • Rodzaje rekuperatorów.

  Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym to najczęściej stosowany wymiennik w rekuperatorach ze względu na niskie koszty ich produkcji, a także brak konieczności doprowadzania energii zewnętrznej do ich pracy.
  Droższym rozwiązaniem jest wykorzystanie do odzysku ciepła obrotowego wymiennika ciepła. Ma on budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W obudowie wymiennika znajduje się element ruchomy w postaci wirnika napędzanego silnikiem, który obracając się, przechodzi naprzemiennie przez obszar powietrza nawiewanego i wywiewnego.
  Wymiennik ciepła przeciwprądowy jest rodzajem wymiennika o najwyższej sprawności, ze względu na konstrukcję i powierzchnię działania budową przypomina wymiennik krzyżowy. W tym modelu kanały ułożone są względem siebie równolegle, pozwalając na przepływ powietrza zimnego i ciepłego obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki takiej technologii powietrze zimne na ostatnich odcinkach wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Sprawność tego rodzaju wymiennika wynosi do 85%. Jest to zasługa dłuższej drogi jaką pokonuje powietrze.
  Link do artykułu

 • Czy można zainstalować w wybudowanych domach?

  Można, wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania instalacji wentylacyjnej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i remontami. Najlepiej jest to wykonywać przy gruntownych remontach budynku.

 • Czy można stosować w klimatyzowanych pomieszczeniach?

  Można.

 • Czy można użyć rekuperatora z wentylacją grawitacyjną?

  Nie. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie konwekcji, czyli przepływu strumienia powietrza wymuszonego poprzez różnice temperatur. Rekuperacja odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza tym samym hamując ruch konwekcyjny. Czyli po prostu fizycznie nie jest możliwe stosowanie rekuperacji z wentylacja grawitacyjną.

 • Wymiana filtrów w rekuperatorach.

  Filtry w rekuperatorach powinny być wymieniane raz na 3-4 miesiące, a raz do roku warto umyć rekuperator. Zapewni to odpowiednie działanie instalacji.
  Link do artykułu

 • Pobór energii przez rekuperatory.

  Średniej wielkości rekuperator (przepływ pow ok 300m3/h) powinien pobierać nieco poniżej 40W. W skali roku daje nam to około 350kWh – ok 250zł rocznie.
  Link do artykułu

 • Czy można otwierać okno?

  A kto Ci broni? Warto jednak pamiętać, że dobrze działający system wentylacji z rekuperacją nie tylko odzyskuje ciepło, ale również zapewnia odpowiednią wymianę powietrza, dzięki temu nie powinno być potrzeby otwierania okna. Jeżeli jednak otwiera się okno, to pozbywamy się ciepła.

 • Jak działa zimą rekuperator?

  W przypadku dużych amplitud działanie rekuperatora jest relatywnie duże. Sprawność samego urządzenia podnosi się dodając np. wymiennik gruntowy lub grzałkę dogrzewającą strumień nawiewanego powietrza przed wymiennikiem ciepła. W przypadku niektórych modeli lub źle wykonanych rekuperatorów zimą mogą występować oszronienia na wymienniku.
  Link do artykułu

 • Czy rekuperacja się opłaca?

  System wentylacji mechanicznej z rekuperacją, jest systemem opłacalnym, ponieważ pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, które zimą potrafią być wysokie.

 • Do czego służy rekuperator?

  Rekuperator to urządzenie, które pozwala zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Zasada działania rekuperatora jest taka, że ogrzewa on świeże powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego z domu. Inaczej mówiąc - rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. Rekuperator czyli centrala nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to w dużym urządzenie składające się z wymiennika ciepła, dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego oraz filtra powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia kontrolowany wypływ i
  napływ powietrza i – co najważniejsze, umożliwia odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono usunięte na zewnątrz. Ciepło to jest następnie przekazywane powietrzu wpływającemu do wnętrza domu,
  dzięki czemu odzyskuje się część ciepła, które w wentylacji naturalnej jest bezpowrotnie tracone. Dzięki temu
  zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, a to oznacza konkretne oszczędności. To istotna zaleta tego typu wentylacji.

JEŚLI NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE
NAPISZ DO NAS NA [email protected]
Co nowego?

Zapraszamy do odwiedzenia naszego autobusu energetycznego na Miejskim Dniu Inteligentnej Energii w Częstochowie.

Archiwum więcej ▶